Josef Petrák a František Petrák st.
(chrámoví malíři)

Josef Petrák,
chrámový malíř a restaurátor
28. 12.1887 Koněšín u Jihlavy
7. 5. 1953 Valašské Meziříčí

Po učení v Náměšti nad Oslavou odešel do Vídně, kde mnoho let spolupracoval s církevními chrámovými malíři, mezi jinými i s církevním malířem Jano Köhlerem a Adolfem Hellerem. V roce 1918 přišel do Valašského Meziříčí, kde se osamostatnil. Za svůj život vytvořil nespočet návrhů chrámových interiérů, vymaloval a zrestauroval mnoho kostelů a kaplí po celé republice. Je autorem výzdoby kaple Ústavu pro hluchoněmé ve Valašském Meziříčí.

František Petrák st.
chrámový malíř a restaurátor
1. 4.1929 Valašské Meziříčí
19. 2. 2008 Valašské Meziříčí

Vyučil se u svého otce a 45 let pokračoval v jeho díle, mimo jiné s chrámovým malířem Adolfem Cerhákem z Jindřichova Hradce. Pracoval na renovaci maleb beuronského stylu v ústavním kostele Marianum a kostele Františkánek v Opavě, na renovaci kostelů Vranov nad Topľou, Trebišov, Prešov, Gelnica, Ustí nad Labem, Litomyšl a Valašské Meziříčí, kaple sv. Sarkandra na sv. Hostýně, na obnově katedrály sv. Ducha v Hradci Králové atd. Také spolupracoval s akad. malířem prof. Janem Obšilem na scénických výpravách v Městském divadle v Ostravě a s akad. malířem Františkem Podešvou.

 

Archiv Josefa Petráka a Františka Petráka st. je v současné době uložený ve sbírce MJVM Zlín v Muzeu luhačovického Zálesí v Luhačovicích, kde čeká na zpracování.

 

Jano Köhler: Jano Köhler

Beuronský styl:
beuron.cz/
Beuronská umělecká škola

Zpět